Suplement u ishrani pčela.
VAROGEL je savremena vrsta sporo-isparavajućeg gela, specijalno dizajniranog tako da ima tačno određeno vreme otpuštanja aktivne supstance - TIMOLA.
Glavna odlika ovog gela je njegovo prilagođavanje spoljnoj temperaturi tako da je isparavanje aktivne supstance - TIMOLA identično i na nižim i na visokim temperaturama. Gel je dizajniran tako da postepeno nestaje, pritom oslobađajući tačnu dozu kristala timola koji isparavaju i ostavljaju svoj karakterističan miris u košnici.
VAROGEL se može primenjivati u više perioda tokom godine. Moguće ga je primenjivati pre medobranja, u rano proleće, da bi se varoa, koja je ostala u košnici tokom zime svela na minimum i na taj način se društvo bolje pripremilo za pašu.
U ovom periodu je dovoljno dodati jednu kesicu varogela, po košnici. Za jesenje tretiranje protiv varoe, potrebno je dodati dve kesice po košnici. Prvu kesicu dodajemo u košnicu i njeno trajanje je između 10-14 dana, u zavisnosti od spoljne temperature.
Nakon toga dodajemo drugu kesicu, koja ostaje u košnici u dužem vremenskom periodu do 3 nedelje, osim ako gel ne ispari kompletno iz košnice, da bismo pokrili ciklus od 21 dan izleganja pčela.
Za rojeve i nukleuse, dovoljno je staviti istim postupkom 2x po pola kesice varogel-a.
Gel je moguće koristiti, kada spoljne temperature ne prelaze 35°C.
Varogel se pokazao efikasnim i na niskim temperaturama. Testiran je na temperaturama između 10-20°C, u rano proleće, gde je primećeno produženo dejstvo isparenja timola u košnici.
VAROGEL je proizveden i upakovan u specijalno dizajniranim, troslojnim, aluminijumskim kesicama, koje su tačno određenih dimenzija, da mogu stati između satonoša i poklopne daske u svakoj košnici.
VAROGEL se veoma jednostavno upotrebljava. Za pravilnu upotrebu, potreban Vam je skalpel, kojim ćete ukloniti zadnju ili prednju stranu kesice varogel-a. U slučaju da na tom parčetu odstranjene kesice ostane gela, ostaviti pored kesice u košnici.
Tako otvorenu kesicu, stavljamo u zadnjem delu košnice, preko satonoša.
Da bi se omogućilo pravilno isparavanje gela,potrebno je obezbediti minimum 5-10mm razmaka, između otvorene kesice i poklopne daske u košnici.
Jedna kesica varogel-a , sadrži aktivnu supstancu-TIMOL, u količini od 12gr, etarsko ulje mente, etarsko ulje eukaliptusa.
APIOKSAL STRIPS je jedan od najefikasnijih preparata u borbi protiv varoe u eko pčelarenju, organskom pčelarenju i konvekcionalnom pčelarenju koje praktikuju IPM (Integrisano upravljanje štetočinama), sa rotirajućim rasporedima tretmana.
APIOXAL STRIPS su celulozne trake potopljene u mešavini odgovarajućeg odnosa oksalne kiseline visoke čistoće preko 99,6% i biljnog, prehrambenog glicerina čistoće preko 98,5%. Proizvod ne sadrži pesticide i teške metale.
APIOXAL STRIPS deluje tako da dок pčela prelazi preko celuloznih traka, oksalna kiselina kojom su trake impregnirane, sagoreva varou koja je pričvršćena za njeno telo. Varoa ne toleriše takvo kiselo okruženje, te pada sa pčele.
Uspeh ovog tretmana se ne zasniva samo na oksalnoj kiselini već i na glicerinu, koji ima ulogu da uspori sublimaciju oksalne kiseline iz traka zbog svoje gustine i karakteristike veoma teškog isparavanja. Na ovaj način kontrolišemo i značajno usporavamo brzinu oslobadjanja oksalne kiseline, i to čak i preko 30 dana, pokrivajući tako ciklus radiličkog, ali i trutovskog legla u jednom tretmanu, za razliku od nekih drugih proizvoda gde je za isti period potrebno 3, 4 ili više ponavljanja da bi se postigao željeni rezultat.
APIOXAL STRIPS se postavlja tako sto se traka uzima po sredini i savija se u obliku slova “П” i stavlja se preko rama da visi sa njegove obe strane. Trake postaviti kao na slici, na 2. 4. 6. i 8. ramu u košnici.
U letnjem periodu kada je društvo najače dodati najviše 4 traka po košnici.
U toku prolećnog i jesenjeg perioda, broj traka prilagoditi jačini društva, optimalno jedna traka pokriva dve ulice pčela. U delu košnice gusto zaposednutom pčelama na svaki drugi ram postaviti traku. Položaj traka u kojem ih postavljamo uvek treba da bude unutar ili što bliže leglu, zbog toga što je u leglu uvek najveći broj varoe.
Takodje ih možemo postaviti i po obodu legala da ne bi smo dobili praznu zonu u zaleganju matice. Dejstvo traka je u zavisnosti od perioda godine do 30 dana. U koliko se trake dodaju u kasnu jesen, poželjno ih je izvaditi pre nego što pčele formiraju zimsko klube.
Normalna pojava je da pčele grickaju trake. U toku leta kod ekstremno jakih društava, u slučaju da pčele izgrickaju trake pre perioda od 30 dana, potrebno ih je ponovo dodati. APIOXAL STRIPS je najbolje primenjivati od proleća i dodavati ga u toku godine više puta, u minimalnom razmaku od 45 dana.
VAROGUARD je potpuno prirodan suplement i u svom sastavu ne sadrži pesticide i teške metale.
VAROGUARD se sastoji iz ekstrahovanih kiselina iz hmelja kao aktivne supstance, eteričnog ulja matičnjaka, eteričnog ulja eukaliptusa, koja takođe imaju odbijajuće dejstvo na varou i invertovanog šecernog sirupa, tako da zbog potpuno prirodnog sastava moguće ga je koristiti tokom cele godine i u periodima kada je najbitnije da se omogući pravilan i brzi razvoj pčelinjeg društva bez ometanja varoe.
VAROGUARD se dozira jednom u količini od 100ml po košnici, sipanjem u hranilicu. VAROGUARD se sipa bez mešanja sa drugim sirupom, te se prilikom dodavanja tog dana dodaje samo on.
Pošto je nosač aktivnih supstanci invertovani šećerni sirup, pčele tu malu količinu sirupa vrlo brzo popiju, a zbog svog socijalnog ponašanja podele hrane svaka pčela u košnici dobije određenu količinu aktivne supstance.
Kad aktivne supstance jednom uđu u limfu pčele zadržavaju se dugo.
Aktivne supstance po pčelu nemaju nikakvo loše dejstvo, ali deluje na varou koja se nalazi na pčeli, tako da varoa uzimanjm i najmanje količine aktivne supstance iz pčelinje limfe pada sa pčele.
Tretiranje VAROGUARD-om izvršeno je na oko 1000 košnica u jesenjem i prolećnom periodu, bez bilo kakvih nuspojava, po same pčele, maticu i razvoj društva.
Ispitivanje je vršeno na pčelinjacima mnogih naših stručnih pčelara među kojima su Janoš Balint iz Zrenjanina, Savo Tadić iz Stanišića, profesor pčelarstva visoke poljoprivredne škole Saša Milosavljević iz Prokuplja, Miloš Banković iz Svrljiga, Jovan Zec iz Leskovca, i drugi.
Pored letnjeg testiranja protiv varoe, uradili smo i ispitivanje na zimsko tretiranje protiv varoe. U novembru 2019. god smo napravili pogače težine 500 gr sa istom koncetracijom aktivnih supstanci koje se nalaze u VAROGUARD-u.
Pogače su dodavane u periodu kada se vrši tretman oksalnom kiselinom. Odmah po dodavanju pogače varoa koja je preostala na pčeli i koja se razmnožila u kasnu jesen takođe je počela da opada u znatnom broju, i to dužem vremenskom periodu.
BEEFORS je idealno izbalansirana Vitaminsko-mineralno aminokiselinska predsmesa koja služi kao dodatak za prihranu pčela.
BEEFORS je sastavljen od
tačno određenih mikro elemenata koji su najpotrebniji pčeli radilici za
jačanje imuniteta i duži životni vek, kao i povećano zaleganje matice,
što doprinosi i samom jačanju pčelinje zajednice.
Svojim sastavom nadoknađuje nedostatak vitamina, mineral, i amino
kiseline u bespasnom periodu, i povećava otpornost na stresna stanja
pčelinjeg društva kao sto su napadi ekto i eno parazita, seobe, i
bolesti.
Najbolje ga je koristiti
prilikom razvojne prihrane pčelinjeg društva da bi se društvo sto bolje
spremilo za medobranje, i u bespasnom periodu za dopunu svih potrebnih
materija koji im nedostaju iz prirode.
Za lakše prezimljavanje pčelinje
zajednice i održavanje imuniteta na visokom nivou tokom zime,
preporučuje se dodavanje BEEFORS-a u pogače za zimsku prihranu pčela.
Način upotrebe i doziranje
1ml na jedan litar sirupa ili šećernih pogača kod svakog prihranjivanja društva. Ne prekoračivati navedene doze.
Čuvati na hladnom i tamnom mestu na temperaturi do 25 stepeni celzijusa, van domašaja dece.
Ne izlagati jakoj sunčevoj svetlosti. Nije za ljudsku upotrebu.
Rastvor kobalt hlorida je veoma uspešan suplement u ishrani pčela.
Povećava nosivost matice 20-30% i preporučuje se dodavanje u hrani za
pčele kada nam je potreban ubrzani razvoj društva ili kada se uoči
smanjena nosivost matice.
1L rastvora sadrži 24gr kobalt hlorida.
Doziranje i upotreba:
Na 1 litar sirupa ili 1kg pogača za pčele dodati 1ml kobalta.
Najbolje ga je primenjivati u kombinaciji sa BEEFORS-om, gde se znatno ubrzava razvoj i raste imunitet pčela.
Čuvati na hladnom i tamnom mestu na temperaturi do 25 stepeni celzijusa, van domašaja dece.
Nije za ljudsku upotrebu.
APINOZ je suplement koji ojačava crevni sistem pčela, pa samim tim nozema ne može naneti štetu pčelama.
APINOZ se dodaje u sirup, pogače ili vodu, najbolje ga je davati pčelinjoj zajednici u ranom proleću i ranu jesen.
Doziranje i upotreba:
Za prevenciju dodati 2 ml na litar šećernog sirupa ili kilogram šećernih pogača.
Kod pojave dijareje
dodati 4 ml na litar šećernog sirupa ili kilogram šećernih pogača a može
se tretirati naprskavanjem preko pčela i ramova jednoprocentnim
rastvorom APINOZ-a rastvorenog u vodi, radi bržeg uzimanja.
Čuvati na hladnom i tamnom mestu na temperaturi do 25 stepeni celzijusa, van domašaja dece.
Nije za ljudsku upotrebu.
Timol je moćno potpuno prirodno sredstvo koje se koristi u pčelarstvu za
suzbijanje i sprečavanje varoe, nozeme, krečnog legal i same
dezinfekcije košnice.
Timol spada u organska
sredstva koja se koriste u borbi protiv varoe prema zakonima EU. Timol
unet u košnicu u odgovarajućim količinama ne ostavlja nikakve ostatke u
pčelinjim proizvodima, a i sam timol se nalazi u sastavu određenih vrsta
meda.
Timol deluje na varou
tako što njegov jak i dugotrajan miris sprečava raznožavanje varoe i
time smanjuje populaciju varoe u košnici. Svojim jakim mirisom sprečava
ulazak i ostanak nove varoe iz prirode u košnicu.
Za jesenje tretiranje pčela protiv varoe.
Čuvati na suvom, tamnom i hladnom mestu.
Hemikalije treba odlagati u skladu sa odgovarajućim propisima Republike Srbije.
EM probiotik za pčele je organski proizvod namenjen
postizanju i održavanju mikrobiološke ravnoteže untar organizma pčele i u
njenoj okolini.
Ispitivanja mikrobioma creva medonosnih pčela
sprovedena do danas, pokazuju da on utiče na ishranu, rast pčela, endokrinu,
imunološku funkciju i otpornost na patogene, dok poremećaj mikroboma može
dovesti do slabljenja opšteg stanja i otpornosti pčela.
EM probiotik za pčele onemogućava preživljavanje
„loših“ mikroba ne samo u okolini već i unutar pčela i na taj način pomaže
pčelama da se izbore sa različitim izazovima.
Takođe pomaže pčelama u preradi različitih
hranljivih materija i obradi toksina. EM rasterećuje energetski metabolizam
pčele time što enzimi koje stvaraju mikroorganizmi iz EM pomažu razlaganje i
fermentaciju hranljivih sastojaka. Metaboliti poboljšavaju ćelijske funkcije
pčela na svim nivoima.
EM probiotik za pčele ima dokazano stimulativno dejstvo na imuni
sistem pčela.
EM probiotik za pčele je u potpunosti bezbedan za
pčele jer je sačinjen od prirodnih jedinjenja i dokazano nema negativne efekte
u bilo kojoj koncentraciji.
1. Umesto fumigacije za smirivanje pčela, bolje je NAPRSKATI pčele rastvorom EM PROBIOTIKA ZA PČELE svaki put kada radite na vašem pčelinjaku. Na ovaj način istovremeno postižete dva cilja.
a. Smirivanje svojih pčela na prirodan način, bez neželjenih efekata.
b. Širenje dobrih mikroba u vašim košnicama.
Radni rastvor za prskanje treba da bude 5% EM PROBIOTIKA ZA PČELE u vodi (*voda treba da bude bez hlora, a ako koristite vodu sa česme, ostavite je u otvorenoj posudi najmanje 24-48h).
Ako je potrebno, možete slobodno koristiti veći procenat EM-a, jer to ima smisla naročito pri prvom tretmanu kod pojave bolesti. Isprskajte celu košnicu iznutra, prskajući slobodno i po pčelama. Dok prskate po otvorenom leglu, prskajte sa udaljenosti veće od 30 cm i prilagodite prskalicu na najmanje moguće kapljice jer temperatura legla mora biti konstantna.
Najpre dobro naprskati leto, jer je to deo košnice sa najvećim prometom pčela. Ako se bavite stacionarnim pčelarstvom, najbolje je prskati čitav pčelinjak EM PROBIOTIKOM ZA PČELE najmanje dva puta godišnje, jednom na početku i jednom na kraju sezone.
2. Bez obzira koji tip pojila koristite, možete da 2- 3 % EM PROBIOTIKA ZA PČELE stavite u vodu tokom cele sezone. Na ovaj način osiguravate dobar kvalitet vode za svoje pčele.
3. U šećerni sirup ubacite 2,5 % EM PROBIOTIKA ZA PČELE. U slučaju bolesti povećajte na 5 %. Više od 5% EM-a bi moglo promeniti ukus sirupa, a pčele bi mogle prestati da ga uzimaju. EM će pomoći pčelama da prerade šećerni sirup sa manjom potrošnjom energije i poštedeće enzimski sistem pčele. EM se može korisiti u običnom i invertovanom šećernom sirupu.
4. Stavite 2,5 % EM PROIOTIKA ZA PČELE u pogače.
* Što se tiče tačaka 3. i 4. molimo vas da održavate temperaturu
medijuma ispod 38 ° C
(najbolje oko 30) kada se meša sa EM PROBIOTIKOM ZA PČELE. Više temperature mogu značajno da
smanje efikasnost EM-a
Proizvod treba čuvati na temperaturi između 2 i
28°C,
zaštićen od sunčeve svetlosti. Razblaženi proizvod treba iskoristiti u periodu
od 2-3 dana. Sirup i pogače sa EM PROBIOTIKOM ZA PČELE su stabilniji i mogu
trajati duže nego bez EM-a..
Krečno leglo
Na osnovu višegodišnjeg iskustva i više postavljenih ogleda
možemo reči da se u košnicama koje su tretirane EM probiotikom za pčele ne
pojavljuje bolest Krečnog legla.
U koliko se bolest javi, predlažemo sledeći protokol:
Koristite šećerni
sirup sa dodatkom 5% EM i vodeni rastvor sa 5% EM (5 tretmana u periodu
od 2 nedelje). Stavite 500 ml šećernog sirupa u hranilicu svaka 2-3 dana.
Prskajte u isto vreme (kada prvi put prskate, možete koristiti veće
koncentracije EM PROBIOTIKA ZA PČELE u zavisnosti od jačine znakova oboljenja).
Prvo prskanje treba obaviti prskanjem svakog pojedinog rama, dok se ostala
četiri mogu izvesti samo dobrim prskanjem po satonošama. Dodajte 2-3 kašike
šećera u rastvor za prskanje.
Nozemoza
Iz našeg iskustva dodavanjem EM PROBIOTIKA ZA PČELE u šećerni sirup, posebno u kasno
leto, i konstantnim korišćenjem prskanjem značajno se smanjuje mogućnost pojave
Nozemoze.
Postoji veza između pojave Nozemoze i obilne upotrebe šećera
ishrani. Dodavanjem EM-a u sirup i pogače, ovaj problem se veoma lako drži pod
kontrolom. Ako se Nozemoza pojavi u kasnu zimu/ rano proleće, pčele treba
pažljivo prskati razređenim sirupom koji sadrži oko 20 % EM PROBIOTIKA ZA
PČELE, ali samo tokom toplog sunčanog dana.
Američka i
Evropska trulež
legla
Iz našeg iskustva EM je veoma efikasan u sprečavanju AFL-a.
Imamo više slučajeva ove bolesti koji se javljaju u obližnjim pčelinjacima, ali
ne i u onim tretiranim EM-om bez obzira na to što je negde udaljenost između
pčelinjaka bila manja od 100 metara.
Iskustva iz Argentine pokazuju da posle 3 tretmana košnica
zaraženih AFL rastvorom EM-a (svaka 1-2) dana, znaci bolesti nestaju , a AFL se drži pod kontrolom
onoliko dugo koliko se EM primenjuje redovno (pri svakoj promeni i radu sa
košnicom).
Varoza pčela
Iz našeg iskustva EM PROBIOTIK ZA PČELE je odličan
dodatak standardnom tretmanu varoe komercijalnim proizvodima. Nakon
dvogodišnjeg perioda, kolonije tretirane EM-om pokazuju od 40-50% smanjenje
infestacije Varoom.
Neizostavni sastojak prilikom dimljenja pčela dimnim topom protiv pčelinje varoe.
Pakovanja od 0,2L 0,5L 1L
Uz oksalnu kiselinu najrasprostranjenija kiselina u upotrebi u pčelarstvu za suzbijanje pčelinje varoe.
Pakovanja od 0,2L 0,5L 1L